telefon:
380 737 101
email:
info@horicenasumave.cz
Třídíme a předcházíme vzniku odpadů
V naší obci třídíme papír, plasty (s nápojovými kartony) a sklo do sběrných nádob rozmístěných na území obce. Přes sezónu máte možnost využít speciálních kontejnerů na bioodpad.
Domácnosti mohou třídit papír a plasty do pytlů, které sváží obec přímo od domu (viz kapitola Systém třídění v domácnostech (odkaz na kapitolu Systém MESOH).
Ostatní složky odpadu je možné odvézt do sběrného dvora (odkaz na kapitolu Sběrný dvůr).
Co patří do jednotlivých kontejnerů:
Papír patří do modrého kontejneru. Ze všech tříděných odpadů právě papíru vyprodukuje průměrná česká domácnost za rok hmotnostně nejvíc. Modré kontejnery na papír bývají nejsnazším způsobem, jak se ho správně zbavit. Alternativu pak poskytují sběrné suroviny, které nejsou vždy dostupné, na druhou stranu nabízejí za papír roztříděný podle druhů finanční odměnu.
ANO. Vhodit sem můžeme například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžete také vhazovat, Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Zpracovatelé si s nimi umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku!
NE. Do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez vazby, ve větším počtu patří na sběrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (účtenkách). Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice!
Plast patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíc místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením. V některých městech a obcích se spolu s pastovým odpadem třídí i nápojové kartony. Záleží na podmínkách a technickém vybavení třídících linek v okolí. Proto je důležité sledovat nálepky na jednotlivých kontejnerech. Mimo níže uvedených značek do těchto kontejnerů můžete vyhazovat i odpady označení číslem 7.
ANO. Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
NE. Guma, PVC, molitany.
Nápojové kartony se u nás vhazují do plastu, a to jak do kontejnerů, tak do pytlů v domácnostech.
ANO. Krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.
NE. Nepatří sem „měkké" sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.
Sklo vhazujeme do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je důležité třídit sklo i podle barev: Barevné do zeleného, čiré do bílého. Pokud máte kontejner na sklo jen jeden, pak do něj dávejte sklo bez ohledu na barvu. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Díky svým vlastnostem se dá skleněný odpad recyklovat do nekonečna.
ANO. Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Vhodit do zeleného kontejneru můžete také tabulové sklo z oken a ze dveří. Do bílého kontejneru vhazujte sklo čiré, tedy sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a rozbité skleničky.
NE. Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do zeleného kontejneru také nepatří. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.
Kovy můžete odevzdat ve sběrném dvoře.
ANO. Plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky. Dále kovové trubky, roury, plechy, hrnce, vany, kola a další předměty. Kovové elektrospotřebiče, které lze na sběrných dvorech odkládat pouze kompletní.
NE. Plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Tyto druhy odpadů se třídí na sběrných dvorech samostatně. Nepatří do nich ani těžké nebo toxické kovy, jakou jsou olovo či rtuť.
Elektrospotřebiče patří do speciálních červených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče můžete také odevzdat v místní škole, děti za ně dostávají od svozové firmy určité odměny. Spotřebiče lze odevzdat také ve sběrném dvoře.
ANO. Do kontejnerů patří baterie a drobná elektrozařízení jako jsou např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony, elektronické hračky a podobně.
NE. Do kontejnerů nepatří televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky, velké domácí spotřebiče (jako např. ledničky, pračky, chladničky a podobně). Ty lze odevzdat ve sběrném dvoře.
Oděvy, textil, obuv a hračky je možné vyhazovat do speciálního bílého kontejneru, který je umístěn u sběrného dvora. Nasbírané věci jsou dále přebrány, část využita k charitativním účelům a část k následné recyklaci.
ANO. Čistý a suchý textil (veškeré oděvy, bytový textil – záclony, závěsy, povlečení, potahy, ubrusy a deky) zabalený v zavázaných igelitových pytlích/taškách, dále také spárované (svázané) nositelné boty.
NE. Do sběrného kontejneru nepatří znečištěný nebo mokrý textil, matrace, molitan, koberce, tašky.
Tipy, jak předcházet vzniku odpadů
- Plánovat
Nepodléháme slevám, kupujeme si jen to, co opravdu potřebujeme a spotřebujeme. Především u módy a rychle se kazících potravin. Naopak trvanlivé jídlo kupujeme ve větších baleních.
- Nekupovat balené vody
V hořické vodovodní síti máme kvalitní pitnou vodu, které se vyrovná jen málokterá voda balená.
- Balit si sami nebo vůbec
Používáme jednu nákupní tašku, textilní sáčky na ovoce a zeleninu (nebo taky žádné, třeba na banány). V obchodě upřednostňujeme méně balené zboží. Svačinu nosíme v krabičce, pití v oblíbené lahvi.
- Nakupovat ve vratných obalech
Pivo ve skle je kvalitnější a chutnější než v plastu. Ve vratných obalech je možné zakoupit také některé minerální vody. V Hořicích máme možnost nakupovat takto i mléko a jogurty (scuk.cz).
- Snižovat spotřebu tiskovin
Nálepkou „Nevhazujte letáky“ na poštovní schránce výrazně snižujeme množství papírového odpadu. Slevy hledáme na internetu (např. akcniceny.cz). Noviny můžeme nahradit sledováním televize či webových zpravodajských portálů.
- Kupovat kvalitní výrobky, které déle vydrží. Sdílet.
Vyhýbáme se jednorázovému nádobí i plenkám, dáváme přednost pevným kvalitním hračkám, hlídáme si svou oblíbenou propisku. Některé věci použijeme jen párkrát za rok, vyplatí se nám si je půjčit.
- Nepotřebným nebo rozbitým věcem prodlužovat život
Využijeme našich kutilských schopností a opravíme rozbité věci nebo zašijeme rozpárané tričko. Nepotřebné věci darujeme na burzu nebo prodáme přes inzerát. Nakupujeme z druhé ruky. Obaly od potravin před vyhozením ještě použijeme (lahve, sáčky a další).
- Předcházet vyhazování odpadu z kuchyně do popelnice
Zbytky házíme na kompost, případně zvířatům.
Domácnost bez odpadu
Třídíte, co se dá, popelnice na směsný odpad zeje prázdnotou. Zvládnutí odpadů je pro Vás brnkačka, výše uvedená pravidla dodržujete už dávno a Vaše nápady na vylepšení systému došly. Skvělá práce. Hledáte-li další možnosti, jak množství odpadu snížit, začněte zlehka třeba na webu www.domacnostbezodpadu.cz.
Pro zájemce jsme také pořídili do obecní knihovny knihu Domácnost bez odpadu. Bea Johnson v ní dopodrobna popisuje, jak dosáhla toho, že její čtyřčlenná domácnost naplní směsným odpadem pouze jednu zavařovací sklenici za rok. Její aplikace na české podmínky sice není úplně reálná, ale najdete tu tisíce drobných nápadů a inspirací.